Czym jest puchar szopa?

PLTK to nie tylko rozgrywki ligowe. Każdy sezon ligi poprzedzany jest także pucharem dla osób, które chcą wkręcić się w obecnie graną wersję bądź nie mogą wziąć udziału w tej edycji ligi. W ramach uhonorowania historii powstawania krajowej sceny, turniej ten nosi nazwę Pucharu Szopa. W sieci krążą też inne nazwy tych zawodów: Raccoon Cup, SzoPuchar – geneza ich jest jednak taka sama.

Puchar Szopa to wydarzenie poprzedzające zmagania Ligi. Zazwyczaj składa się z trzech części: Kwalifikacji oraz dwóch dni turniejowych.

KWALIFIKACJE

Każdy chętny, by wziąć udział w turnieju, musi przystąpić do Kwalifikacji – ogłosić uczestnictwo, a następnie streamować swoją grę ze stoperem i opcjonalnie kamerą.

W kwalifikacjach zawodnik ma 60 minut na uzyskanie jak najwyższego wyniku. Poziom nie ma znaczenia. Dodatkowo – jeśli gra zaczęła się w limicie czasowym może zostać dokończona. To wprowadza mały element taktyki w zmagania – zresetować grę i zacząć nową próbę? A może kontynuować i liczyć na RNG?

Efektem kwalifikacji jest lista zawodników. Czołowa czwórka w nagrodę uzyskuje dzień odpoczynku. Pozostali zmierzą się ze sobą już w sobotę.

DZIEN PIERWSZY

Zawodnicy z miejsc od piątego do „aż się skończy” zostają ulokowani w drabince podwójnej eliminacji na podstawie kwalifikacji.

W samej drabince mierzą się już ze sobą w meczach do trzech wygranych – zwycięzca idzie dalej w turnieju.

Pierwsza porażka nie skutkuje jednak wykluczeniem – w tym systemie poza zwykłą drabinką istnieje też drabinka przegranych/drugiej szansy. Dopiero porażka w tej drabince kończy przygodę zawodnika ze zmaganiami.

Tak zostaje wyłoniona czwórka zawodników.

DZIEn DRUGI

Tutaj do graczy pozostałych z pierwszego dnia dołącza czołowa czwórka kwalifikacji.

Tak skompletowana ósemka ściera się ze sobą w drabince o tytuł Mistrza.