1990

Może na to nie wyglądać, ale kompetytywna scena Tetrisa Klasycznego sięga historią aż do 1990 roku.

To właśnie wtedy na terenie Stanów Zjednoczonych Nintendo w ramach promocji swojej, wtedy rewolucyjnej konsoli Nintendo Entertainment System (NES), zorganizowało Nintendo World Championships.

Zasada turnieju była prosta. Zawodnik miał 6 minut 21 sekund na wykonanie trzech zadań: zdobyciu 50 monet w Super Mario Brothers, przejechaniu pierwszej trasy w Rad Racerze i uzyskaniu jak największej liczby punktów w Tetrisie. Szybko okazało się, że to Tetris (z przelicznikiem x25 za każdy punkt w nim zdobyty) jest najważniejszą grą zmagań.

Turniej miał swój finał w grudniu 1990, na terenie Universal Studios. Wyłoniono wtedy trzech mistrzów: Jeffa Hansena (kat. do 11 lat), Thora Aackerlunda (12-17 lat) i Roberta Whitemana (18 lat wzwyż).

Nie wyłoniono pojedynczego zwycięzcy – wiadomo jednak, że cała trójka zmierzyła się pozaturniejowo, gdzie pierwsze miejsce zajął Aackerlund, drugie Hansen, a trzecie Whiteman.

Mimo tego, że pierwsze NWC okazało się sukcesem, na kolejne wydarzenia związane z Tetrisem trzeba było poczekać prawie 20 lat…

2009

Przez lata społeczność Tetrisa siedziała w ciszy, porównując rekordy na stronach pokroju Twin Galaxies czy różnych forach internetowych.

Przełom nastąpił w 2009 roku – wtedy to Harry Hong uzyskał w Tetrisie udokumentowany wynik 999’999 punktów – Max-Out. Osiągnięcie to stało się tytułem filmu o Harrym, przygotowanym przez Adama Corneliusa. Wraz z premierą filmu ruszyła kampania na Kickstarterze.

Wraz z rozwojem kampanii, zaczęli ujawniać się kolejni silni zawodnicy, jak Jonas Neubauer także posiadający Maxouta, czy Ben Mullen dzierżący wtedy rekord linii. I nie tylko zawodnicy – jeden z uczestników NWC, Robin Mihara, w tym czasie był już doświadczonym organizatorem. Narodził się więc pomysł zebrania wszystkich graczy w jednym miejscu i ustalenie, kto jest lepszy w te klocki.

2010

Pierwsze Mistrzostwa Świata w Tetrisie Klasycznym różniły się od tego, co znamy z obecnych turniejów Tetrisa.

Przede wszystkim – miały one tylko ośmiu finalistów. Pięciu z nich zostało zaproszonych:

  • Jonas Neubauer (Maxouter)
  • Harry Hong (Maxouter)
  • Ben Mullen (rekordzista linii)
  • Jesse Kelkar (drugie miejsce w liniach)
  • Thor Aackerlund (zwycięzca NWC 1990)

Trzy pozostałe miejsca były do uzyskania podczas kwalifikacji, które wtedy odbywały się w trybie B (na długości 25 linii). O awansujących zadecydowały pojedyncze punkty – stawkę uzupełnili:

  • Dana Wilcox
  • Matt Buco
  • Trey Harrison

Tak utworzona ósemka finalistów najpierw zmierzyła się w serii trzech gier. W pierwszej pod uwagę była wzięta liczba linii, w pozostałych dwóch wynik.

Po trzech grach dwójka najlepszych zawodników zmierzyła się w meczu do dwóch wygranych. Na przeciw siebie stanęli Jonas Neubauer i Harry Hong.

Na podstawie przygotowań i przebiegu zawodów powstał film dokumentalny Extasy of Order.

Turniej był też pierwszym spotkaniem na żywo dziesiątek graczy. To oni zaczęli dalej rozwijać scenę, przyczyniając się do kolejnych edycji CTWC, a także do powstania kilka lat później w Danii zawodów skupionych na wersji PAL gry. Scena rozwijała się powoli, ale stabilnie. Wtem nastąpił…

2016 - BOOM! TETRIS FOR JEFF!

W 2017 roku finał CTWC 2016, w którym zmierzyli się Jonas Neubauer oraz Jeff Moore, pojawił się w rekomendowanych tysiącom użytkowników serwisu YouTube.

To wydarzenie stało się pierwszym z kilku przełomów w rozwoju sceny. Liczba graczy wzrosła. Pod koniec 2017 roku zaczęła też istnieć seria turniejów online zatytułowana Classic Tetris Monthly, która pozwoliła kolejnym chętnym sprawdzić się w takiej formie rozgrywek.

Jedną z osób, które widziały finały 2016 był Joseph Saelee, którego film ten zmotywował do gry w Tetrisa. Szybko zyskał on doświadczenie w CTM, a następnie wziął udział w CTWC 2018, gdzie w finale pokonał urzędującego wtedy mistrza, Jonasa, 3-0.

2019

Finał CTWC 2018, w którym szesnastoletni Joseph pokonał siedmiokrotnego mistrza świata, rozkręcił Tetrismanię na dobre. Kolejne kraje zaczęły organizować swoje zmagania.

W 2019 roku do grona krajów posiadających własne Mistrzostwa w Tetrisie Klasycznym dołączyła Polska. Pierwsze zawody, które zaczęły scenę w kraju, miały miejsce we wrześniu w Toruniu, podczas festiwalu fantastyki Copernicon.