Polska społeczność Tetrisa Klasycznego powstała w 2019 roku poprzez organizację I Mistrzostw Polski w Tetrisie Klasycznym w ramach festiwalu fantastyki Copernicon w Toruniu. Turniej, wobec którego organizator miał tylko nadzieję, że wypełni drabinkę, przerósł oczekiwania – wzięło udział 28 zawodników z trzech krajów. Wtedy też gracze Tetrisa w kraju mieli możliwość spotkania się na żywo po raz pierwszy – powołano Classic Tetris Polska.

Już na początku istnienia krajowa scena była nietypowa. W Polsce nie było przecież oficjalnego wydania Tetrisa wykorzystywanego na turniejach… Mało tego! W Polsce nie było oficjalnego wydania konsoli, na jaką ten Tetris był wydany! To od razu wysoko stawiało poziom wejścia do zmagań na żywo – sprowadzenie w końcu właściwej konsoli wiąże się z dużym wydatkiem.

Po krótkiej dyskusji padła więc decyzja, że jedyny sposób na rozwój krajowej społeczności to bezpośrednie dotarcie do ludzi i poszukiwanie pośród grających “Tych, Którym Się Układa”. Jak tylko po wielkiej przerwie zaczęły pojawiać się wydarzenia, zaczęliśmy na nie wyjeżdżać. I okazało się to posunięciem w dobrą stronę.

Obecnie w roku staramy się pojawiać w każdym mieście, zwykle organizując strefy i turnieje w ramach innych wydarzeń, konwentów czy festiwali.

 

CO ROBIMY W ROKU?

Wydarzenia, w jakie jesteśmy zaangażowani, można podzielić na trzy kategorie, które nazwiemy tutaj: Zawody Międzynarodowe, Zawody Krajowe oraz Strefy Promocyjne.

Obecnie liczących się Zawodów Międzynarodowych są dwa:

 – Classic Tetris World Championship tj. Mistrzostwa Świata w Tetrisie Klasycznym, odbywające się w Portland w stanie Oregon, istniejące od 2010 roku zawody w wersji NTSC

 – CTWC DAS tj. Mistrzostwa Świata w Tetrisie Klasycznym stylu DAS, odbywające się w Niemczech.

Na każde z tych zawodów Polska wysyła reprezentację składającą się z zawodników, sędziów. W wypadku zawodów u naszych sąsiadów, dodatkowo jadą także wolontariusze i sprzęt.

Polska też posiada zielone światło na uruchomienie Mistrzostw Świata w Tetrisie Klasycznym w wersji PAL. 

Zawody Krajowe – Mistrzostwa Polski w Tetrisie Klasycznym – odbywają się dwa razy do roku, po jednej edycji na każdą wersję regularnie graną w kraju (NTSC, PAL). Jednocześnie służą one do wyłonienia Mistrza Polski, jak i stanowią zlot fanów gry w Polsce.

Trzecia grupa wydarzeń to Strefy Promocyjne. To zwykle one stanowią pierwszy kontakt wielu chętnych z grą. Zawodnicy, którzy rywalizują podczas Mistrzostw Polski i innych turniejów, tutaj zmieniają się w mentorów – uczą podstaw i dzielą się wskazówkami. A dodatkowo, wszyscy chętni mierzą się w miniturnieju.

Nie ma czego się bać! Miniturniej jest podzielony na kilka kategorii w zależności od rekordu osobistego gracza. Świeży gracz żądny wrażeń nie trafi więc od razu na, na przykład, wicemistrza Polski. Chyba, że sam chce 😉