ZAMYSŁ POLSKIEJ SCENY

To, co się wydarzyło w Polsce – od początku aż po obecny rok – można określić słowami pewnej piosenki braci Golec.

Na początku było tylko kilku graczy próbujących swoich sił międzynarodowo i pomysł, by ich wszystkich zebrać w jednym miejscu. 

Efekt? Z relacji koordynatorów Coperniconu – festiwalu będącego gospodarzem pierwszych Mistrzostw Polski w Tetrisie Klasycznym – w okolicy naszej strefy musiała pojawić się jakaś czarna dziura, ponieważ kto tylko znajdował się w pobliżu, zostawał na dłużej.

Taką magię potrafi mieć Tetris. I to praktykujemy kolejny rok.

Nasz cel? Zapewnić tak dużo Tetrisa, jak to tylko możliwe, zgodnie z warunkami i możliwościami. 

Polska to jaki region? PAL czy NTSC?

Nasz kraj poznał gry na NESa dzięki klonom japońskiej wersji tej konsoli, z których najpopularniejszym był Pegasus. Wersję Tetrisa od Nintendo (czyli tą, która została przyjęta jako turniejowa) wielu poznało dopiero późno – w naszym kraju stałym bywalcem kartów 999999-w-1 był Tetris od Tengena, często nawet z wymazanymi informacjami o producencie, byleby tylko na karta zmieściło się więcej gier. Cóż… takie dziwne czasy wtedy były. 🙂

Nie było u nas oficjalnej wersji NESa – wszystkie konsole jakie trafiły do naszego kraju pochodzą z bliższego lub dalszego Zachodu. Przez to pojawia się pytanie, która wersja jest lepsza?

Jakkolwiek to dziwnie brzmi, tutaj odpowiedzią jest Tak.

NTSC jest wersją popularniejszą na świecie. To właśnie w niej odbywają się zawody nazywane Mistrzostwami Świata. Koszty zdobycia “zestawu kompetytywnego” są jednak większe, a jeśli masz pomysł, by wybrać się na finały MŚ… niech Twój portfel szykuje się na spory wydatek.

PAL zaś o wiele bardziej dostępny w naszym kraju – zarówno konsole, jak i karty. Wersja ta także ma swoje “Mistrzostwa Świata” odbywające się co roku w Kopenhadze. Wersja przystosowana na 50 klatek na sekundę różni się nieznacznie od wersji głównej… ale na tyle, by można było ją uznać za odrębny twór.

Polska obecnie zdecydowała się na rozwój obydwu wersji, ze zmiennym priorytetem w zależności od możliwości polskiej społeczności.

NTSC - Mistrzostwa Polski

Nasz plan obecnie zakłada jeden duży turniej NTSC, który nosi miano Mistrzostw Polski w Tetrisie Klasycznym NTSC.

W myśl CTWC, jeśli będziemy w stanie w danym roku zapewnić zwycięzcy lot do Portland, zawody te będą wtedy też jednocześnie kwalifikacjami do CTWC

PAL - Mistrzostwa Polski i miniSTANOWISKA

Nasz plan zakłada jeden duży turniej PAL, który nosi miano Mistrzostw Polski w Tetrisie Klasycznym PAL.

Te Mistrzostwa zapewniają zwycięzcy podróż do Kopenhagi i reprezentowanie naszego kraju na de facto Mistrzostwach Świata w tej wersji

Poza tym, to ta wersja obecnie pojawia się na naszych Stanowiskach Promocyjnych. Przykładowo: cztery konsole, cztery telewizory. Tyle czasu, ile dusza zapragnie – nierzadko z kimś, kto poduczy gry. A w trakcie miniturniej dla chętnych i opcjonalnie mecze pokazowe między czołowymi krajowymi i zagranicznymi zawodnikami.

LIGA ONLINE

Last, but not least – chcemy, by scena rozwijała się nie tylko na żywo, ale również w sieci. Rozkręcamy więc coś, co można nazwać Polską Ligą Tetrisa Klasycznego.

Staramy się, by PLTK miała proste zasady, była przystępna i otwarta dla każdego chętnego z Polski, a także sąsiednich krajów nie posiadających jeszcze rozwiniętej sceny.

PLTK odbywa się w formie czterech sezonów w roku. Sezony letni i zimowy mają miejsce w wersji PAL, wiosenny i jesienny w wersji NTSC.

Liga ta jest też podzielona na dywizje/poziomy ligowe różne dla każdej wersji. Może być tak, że zawodnik jest w czołówce ligi PAL, ale ma problemy z utrzymaniem się w drugiej lidze NTSC.

Poza ligą, każdy sezon zawiera też zawody dla wszystkich chętnych nazwane Pucharem Szopa.

TETRIS NOWOCZESNY?

Wszyscy staramy się coś w życiu ułożyć. A Tetris Nowoczesny także potrafi być niezwykle popularny.

Jesteśmy w dobrych relacjach z Enhance twórcami Tetris Effect: Connected – gry, dzięki której w crossplayu mogą mierzyć się ze sobą gracze następujących systemów:

  • PC (Steam, Epic Games, Microsoft Games/XBox Game Pass)
  • XBox One
  • XBox Series X/S
  • PlayStation 4
  • PlayStation 5 (poprzez kompatybilność wsteczną)
  • PlayStation VR
  • Oculus Quest
  • Nintendo Switch (wkrótce)

Tetris Effect: Connected wpasowuje się w gusta zarówno graczy nowoczesnych, jak i “klasyków” – za zaprogramowanie trybów wieloosobowych odpowiada legenda obydwu scen, Tomohiro “GreenTea” Tatejima. TE:C jest więc furtką dla wielu graczy na spotkanie się z kompetytywnym Tetrisem w każdym rodzaju. Czemu by więc nie miałby pojawiać się także na stanowiskach? Jeśli miejsce i możliwości techniczne pozwolą, będziemy mogli zapewnić chociaż jedno stanowisko TE:C.

Możemy też być w stanie zorganizować co jakiś czas turniej Puyo Puyo Tetris 2.