ZAMYSŁ POLSKIEJ SCENY

Kolejny rok krajowa scena konsekwentnie się rozwija. Kroczy powoli, ale we właściwym kierunku. 

Plan nasz jest taki: zapewnić tak dużo Tetrisa, jak to tylko możliwe, zgodnie z warunkami i możliwościami. 

Jaki Region? PAL czy NTSC?

Jakkolwiek to dziwnie brzmi, tutaj odpowiedzią jest Tak.

Żyjemy w regionie, w którym zdobycie konsol NTSC jest kosztowne. Dodatkowo – mamy bliżej do większych zmagań w wersji PAL (Kopenhaga) niż NTSC (Portland w stanie Oregon).

Z tego powodu najlepszą opcją dla naszej społeczności jest rozwój obu wersji. Są zawodnicy specjalizujący się w jednej wersji. Są także ludzie, którzy praktykują obie w myśl zasady „klocki to klocki”. Wszyscy zaś jesteśmy tu z jednego powodu – zamiłowania do tej gry.

NTSC - Mistrzostwa Polski

W roku planujemy jeden duży turniej NTSC, który nosi miano Mistrzostw Polski w Tetrisie Klasycznym NTSC.

W zgodzie z organizatorami Classic Tetris World Championship, nasze Mistrzostwa posiadają także rangę Oficjalnych Kwalifikacji do CTWC.

PAL - Mistrzostwa Polski i miniSTANOWISKA

W wypadku łatwiej dostępnej konsoli PAL, idziemy na całość.

W roku planujemy jeden duży turniej PAL, który nosi miano Mistrzostw Polski w Tetrisie Klasycznym PAL.

Te Mistrzostwa w zamyśle powinny dawać też miejsce na kolejnych „wyższych rangą” zawodach PAL (CTEC – Classic Tetris Europe Championship). Jak to będzie w praktyce – nie wiadomo.

Dodatkowo dzięki temu, że mamy więcej możliwości związanych z PALem, chętnie pojawimy się w każdym zainteresowanym miejscu zapewniając śmiałkom choć cząstkę wrażeń z większych turniejów.

Nazwijmy to Ministanowiskami. Przykładowo: cztery konsole, cztery telewizory. Tyle czasu, ile dusza zapragnie – nierzadko z kimś, kto poduczy gry. A w trakcie miniturniej dla chętnych i opcjonalnie mecze pokazowe między czołowymi krajowymi i zagranicznymi zawodnikami.

LIGA ONLINE

Last, but not least – chcemy, by scena rozwijała się nie tylko na żywo, ale również w sieci. Dla zainteresowanych ruszy liga online z prostymi zasadami, przystępna i otwarta dla każdego chętnego z Polski, a także sąsiednich krajów nie posiadających jeszcze rozwiniętej sceny.

Liga ta będzie odbywać się w formie 4 sezonów w roku. Dwa sezony w jednej wersji, Dwa w drugiej. Na zmianę

Liga ta będzie też podzielona na dywizje/poziomy ligowe różne dla każdej wersji. Może być tak, że zawodnik jest w czołówce ligi PAL, ale ma problemy z utrzymaniem się w drugiej lidze NTSC.

Każdy sezon ligi będzie mieć także turniej dla zainteresowanych noszący nazwę Pucharu Szopa.

TETRIS NOWOCZESNY?

Wszyscy staramy się coś w życiu ułożyć. A Tetris Nowoczesny także potrafi być niezwykle popularny.

Jesteśmy w dobrych relacjach z Enhance twórcami Tetris Effect: Connected – gry, dzięki której w crossplayu mogą mierzyć się ze sobą gracze następujących systemów:

  • PC (Steam, Epic Games, Microsoft Games/XBox Game Pass)
  • XBox One
  • XBox Series X/S
  • PlayStation 4
  • PlayStation 5 (poprzez kompatybilność wsteczną)
  • PlayStation VR
  • Oculus Quest
  • Nintendo Switch (wkrótce)
 

Tetris Effect: Connected wpasowuje się w gusta zarówno graczy nowoczesnych, jak i „klasyków” – za zaprogramowanie trybów wieloosobowych odpowiada legenda obydwu scen, Tomohiro „GreenTea” Tatejima. TE:C jest więc furtką dla wielu graczy na spotkanie się z kompetytywnym Tetrisem w każdym rodzaju. Czemu by więc nie miałby pojawiać się także na stanowiskach? Jeśli miejsce i możliwości techniczne pozwolą, będziemy mogli zapewnić chociaż jedno stanowisko TE:C.

Możemy też być w stanie zorganizować co jakiś czas turniej Puyo Puyo Tetris 2.