Czym jest puchar szopa?

PLTK to nie tylko rozgrywki ligowe. Każdy sezon ligi poprzedzany jest także pucharem dla osób, które chcą wkręcić się w obecnie graną wersję bądź nie mogą wziąć udziału w tej edycji ligi. W ramach uhonorowania historii powstawania krajowej sceny, turniej ten nosi nazwę Pucharu Szopa. W sieci krążą też inne nazwy tych zawodów: Raccoon Cup, SzoPuchar – geneza ich jest jednak taka sama.

Puchar Szopa to wydarzenie poprzedzające zmagania Ligi. Zazwyczaj składa się z trzech części trwających łącznie dwa tygodnie: kwalifikacji, fazy grupowej oraz fazy finałowej.

ZASADY UDZIAŁU OBCOKRAJOWCÓW

Puchar Szopa jest przede wszystkim ekspozycją tego, co w naszej scenie najlepsze – w tym również otwartości na współpracę z zagranicznymi scenami. Gracze spoza naszej narodowej sceny mogą wystąpić w Pucharze Szopa, jeśli spełniają jeden z trzech warunków.

  1. Zawodnik jest polskiego pochodzenia
  2. Zawodnik pochodzi z kraju bez własnej regionalnej sceny/ze sceną słabo rozwiniętą
  3. Zawodnik otrzyma zaproszenie od organizatorów – jest to jeden zawodnik na sezon, nie spełniający ani pierwszego, ani drugiego warunku.
 
W poczet graczy którzy uświetnili swoją obecnością Puchar Szopa wchodzą między innymi Kanadyjczyk polskiego pochodzenia, iBall, czy występujący ze specjalnego zaproszenia Boxie, reprezentant Portugalii i sceny Półwyspu Iberyjskiego.

KWALIFIKACJE

Każdy chętny, by wziąć udział w turnieju, musi przystąpić do kwalifikacji – ogłosić uczestnictwo, a następnie streamować swoją grę ze stoperem i opcjonalnie kamerą.

W kwalifikacjach zawodnik ma 60 minut na uzyskanie jak najwyższego wyniku. Poziom nie ma znaczenia. Dodatkowo – jeśli gra zaczęła się w limicie czasowym może zostać dokończona. To wprowadza mały element taktyki w zmagania – zresetować grę i zacząć nową próbę? A może kontynuować i liczyć na RNG?

Efektem kwalifikacji jest lista zawodników. Czołowa czwórka w nagrodę uzyskuje dzień odpoczynku. Pozostali zmierzą się ze sobą już w sobotę.

faza grupowa

Zawodnicy z miejsc od piątego do “aż się skończy” zostają ulokowani w drabince podwójnej eliminacji na podstawie kwalifikacji.

Faza grupowa trwa przez lwią część drugiego tygodnia pucharu na zasadzie sędziowania lub self-restream – w czasie wyznaczonym na rozegranie meczów wszystkie spotkania muszą zostać rozstrzygnięte.

W samej drabince mierzą się już ze sobą w meczach do trzech wygranych – zwycięzca idzie dalej w turnieju.

Pierwsza porażka nie skutkuje jednak wykluczeniem – w tym systemie poza zwykłą drabinką istnieje też drabinka przegranych/drugiej szansy. Dopiero porażka w tej drabince kończy przygodę zawodnika ze zmaganiami.

Tak zostaje wyłoniona czwórka zawodników.

faza finałowa - top 8

Tutaj do graczy pozostałych z pierwszego dnia dołącza czołowa czwórka kwalifikacji.

Tak skompletowana ósemka ściera się ze sobą w drabince o tytuł Mistrza.