FAQ - FREQUENTLY ASKED QUESTIONS
JAK GRAĆ?
Grać w Tetrisa Klasycznego można na kilka sposobów
Najlepiej widzianym sposobem gry jest zaopatrzenie się we własną konsolę Nintento Entertainment System oraz kartridż Tetrisa. Taki sposób pozwoli Tobie jednocześnie nie tylko na najwierniejsze doświadczenia z gry, ale także na uczestnictwo w naważniejszych turniejach, jeśli tylko te odbywają się w formule online – Mistrzostwa Świata (CTWC) oraz Mistrzostwa Europy (CTEC, traktowane jak Mistrzostwa Świata w wersji PAL)
Jeśli nie jesteś pewien, czy NES (lub jego klon, np. Retron1 HD) będzie dobrym zakupem – nic straconego! Prawie wszystkie zmagania organizowane w sieci pozwalają na korzystanie z emulatorów. Do gry może więc wystarczyć emulator i rom gry.
Przykładowe emulatory wykorzystywane przez społeczność to Mesen, FCEUX, Nestopia… takich aplikacji jest wiele, więc można w nich przebierać i wybrać taką, która najbardziej odpowiada.
Jeśli zaś chodzi o romy… oficjalnie nie możemy o nich mówić. Nieoficjalnie – w szukaniu ich pomoże albo ktoś prywatnie, albo wujek Google. 😉
DLACZEGO i JAK STREAMOWAĆ?
Przede wszystkim, stream gry pozwala na uczestnictwo w wielu turniejach Tetrisa Klasycznego przeprowadzanych online. Wiele z nich prowadzi mecze metodą tzw. restreamingu (dwóch graczy streamuje swoją grę na żywo, trzecia osoba łączy dwa ekrany i służy za sędziego+komentatora meczu).
Poza tym, streamy mogą być też świetną zabawą, wykorzystywaną nie tylko do Tetrisa.
Poniższe instrukcje pozwolą na stworzenie najprostszego streamu Tetrisa, który już pozwoliłby na grą w turniejach.
By móc brać udział w internetowych rozgrywkach Tetrisa Klasycznego, potrzebne jest kilka rzeczy:
- Sposób na prezentację ekranu gry*
- Połączenie z internetem (duh!)
- Konto Twitch (darmowe!)
- Program do obsługi streamu (np. OBS Studio)
- opcjonalnie kamera internetowa
- opcjonalnie timer / aplikacja typu stoper
Wiele rzeczy każdy posiada lub może załatwić z miejsca (w końcu są darmowe!).
Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie Twitcha
Turnieje online Tetrisa Klasycznego bazują na streamach wysyłanych przez zawodników. Tyczy się to zarówno samych turniejów, jak i kwalifikacji. Szczególnie w wypadku kwalifikacji – jak można sprawdzić, czy zawodnik spełnia wymagania turnieju, jeśli nie istnieje dowód wykonania tych kwalifikacji?
Tutaj na szczęście można rozwiązać problem przestawiając jedną opcję. Zaloguj się na swoje konto Twitch, a następnie przejdź do Ustawień, gdzie znajduje się sekcja Kanał i Filmy.

Dzięki temu, nasze gry zostaną zachowane na jakiś czas (zwykle 14 dni). A to wystarczający czas dla sędziów na sprawdzenie, czy wszystko w porządku, a także na wprowadzenie wyników kwalifikacji do tabel.